Картината на щастливи усмихнати хора с чаши скъп алкохол, релаксиращи в джакузи, отдавна се е превърнала в шаблон и общоприето отражение на лукса и добре установения живот. Освен това релаксацията в горещата вана има положителен ефект върху здравословното състояние на човек.
Но този символ на лукс и удоволствие нямаше да се появи, ако не беше трогателната история на човек, който се борел за здравето на сина си.
Любовта и грижите преди всичко
На 10 октомври 1986 г. в The New York Times е публикуван некролог за Кандидо Джакузиi. Изобретателят произхожда от голямо италианско семейство, емигрирало от Италия.
Семейството наема малко помещение и основава собствена компания Jacuzzi Brothers Inc. Безспорният успех на семейния бизнес било изобретяването на самолетното витло. Но най-впечатляващото хрумване, разбира се, били помпите, които по-късно се превърнали в горещи вани. А Джакузи се превърнало в нарицателно име за тяхното обозначение.
Синът на изобретателя – Кенет – страдал от ревматоиден артрит. Хидротерапията носела известно облекчение на детето, но през 40-те години тази област била малко позната и недостъпна. Но острият ум и пламенната любов могат да направят чудеса.
По-късно Кенет Джакузи написва книга за творението на баща си, наречено джакузи: това е изобретение на един баща, който иска да облекчи болката на своя син. В нея той описва, че предписаните хидротерапевтични сеанси всъщност облекчават състоянието, като загряват ставите и ги правят по-гъвкави.
Бащата, който по това време е участвал в производството на помпи за напояване с братята си, изследва оборудването за хидротерапия в болницата и стига до заключението, че това не е нищо повече от система от помпи. И така превръща обикновенат домашна вана в хидромасажна.
Впоследствие, с подкрепата на семейството си, изобретателят пуска на пазара терапевтичния апарат J-300 и той започва да се закупува за образователни и медицински институции.
По-късно, през 60-те към семейния бизнес се присъединява и Рой – праплеменникът на Кандидо. Той предложил помпите да се монтират директно в стените на ваната. Така била заменена мобилнта потопяема помпа.
Изобретението се оказало успешно и се харесало сред потребителите. Компанията разработила и пуснала на пазара двойна хидромасажна вана, а след това и хидромасажна вана за няколко човека. Моделите били оборудвани с вентилационни и филтриращи системи. Рекламният слоган бил „Джакузи. Вода, която ви движи.“
Днес хидромасажните вани често се възприемат като излишен лукс. Но не може да се отхвърли способността им да подобряват качеството на живот на хора с определени заболявания. Днес хидромасажните вани се продават и използват в повече от 80 страни по света. А основното производство, разположено в Китай, произвежда 300 единици дневно.