Антропологът Кейт Фос е истинска англичанка. В книгата си „Наблюдавам англичаните. Скритите правила на поведение“ тя е описала английското общество отвътре. Webmiastoto.com ви изброява прваилата, към които се придържат жителите на мъгливия Албион.
Правилото на извиненията
Кейт провела забавен експеримент: уж случайно се сблъсквала с минувачи, за да провери дали ще се извинят. В повечето случаи чула извинения.
При всеки случаен контакт англичаните казват „Извинете“, дори да не са били виновни за стълкновението. Това не значи, че винят себе си за ситуацията. Извинението им е рефлекс, възпитан в детството.
Британците молят за извинение за всяко нарушаване на чуждия покой: „Извинете, мястото свободно ли е?“, „Простете, но изглежда сте седнали върху палтото ми“. И са си заслужили репутацията на най-вежливата нация в света.
Правилото за спазване на опашка
Всяка английска опашка е равен ред от спазващи дистанция хора. Ако някой се опита да мине извън опашката, англичаните не му правят забележка, а само многозначително повдигат вежди или свиват рамене. „Не прави сцени“ е едно от железните английски правила.
Човекът така или иначе е унизил себе си – да, икономисал е няколко минути, но не е ли изгубил в същото време и своето достойнство?
Правилото за несериозност
Англичаните се отнасят към себе си и своите успехи с лека ирония. Техните дипломи, по принцип, висят някъде по стените на тоалетната, а и от деца ги учат да „не бъдат твърде сериозни“ по отношение на себе си.
Човек с високо мнение за себе си, обожаващ да разказва за собствените си достижения, рискува да предизвика насмешка.
Британците не изтъкват своята персона пред събеседника. Вместо да се опитват да го заинтересоват с изброяване на собствените достойнства, те чакат кога той сам ще прояви искрен интерес към тях.
Правилото за скромност
Англичаните не са по-малко амбициозни от другите нации, но смятат хваленето и важниченето за срамно. Не е прието да демонстрират своя статус: нито дрехите, нито марката кола не бива да се показват, за да демонстрирате с какво превъзхождате другите.
Правилото при запознанство
Англичаните свято спазват правото на личен живот. „Не си пъхаме носа в чуждите работи“ – гордо казват те за себе си. Не бива да се задават въпроси на англичанин за работата му, семейното положение и броя деца, ако той първи не заговори за това: нетактично е, както и разговорите за пари и нивото на заплащане.
Правилото за разговори за времето
За какво тогава говорят? Британците до съвършенство са усвоили изкуството small talk — кратки беседи на неутрални теми. И тези разговори не са някакво формално бръщолевене, а общоприета форма на демонстрация на доброжелателност.
Не е задължително мрачно да седите, ако сте в асансьора със съседа. Защо например не размените няколко думи за времето?
Независимо от това, че англичаните са скромни, те засипват своите събеседници с комплименти. За тях това изобщо не е ласкателство, а обикновена вежливост. Истинска английска вежливост.