Гръцкият философ Аристотел е смятал, че всичко винаги не се случва просто така. Той предполагал, че всеки получен опит ни формира и преобразува във финалната и най-велика версия на самите нас – версия, която дори не бихме си представили някога. И ние не можем да осъзнаем това единствено заради недостиг на мъдрост.
1. Във времена на борба
Всеки негативен опит, който получавате по време на битка за своя успех и щастие, трябва да се разглежда като възможност за бъдещо личностно израстване. В този случай може да се сравните с гъсеница, която преминава в стадий на какавида.
След завършване на всички трансформации гъсеницата се превръща в пеперуда. Тя изхвърля старото, за да полети на крилата на новия живот и новия начин на живот.
2. Във времена на изцеление
На някои хора им е трудно да повярват в това, че всичко в живота им се случва с определена причина, особено когато преживяват мъка или загуба.
Трудно е да си представите, че времената, когато не усещате нищо, освен болка, са благословени. Но именно преминавайки през низшите житейски точки, ние придобиваме мъдрост и се изпълваме със сила.
Без загубите не бихме оценили житейските дарове, без мъката не бихме оценили радостта. Без смъртта не бихме ценили живота, а без страха не бихме ценили любовта.
3. Във времена на щастие
Безусловно, най-победоносни и тържествени са онзеи ситуации, когато всичко, за което сме мечтали, се сбъдва едно след друг – в един миг, като в метаафорична снимка.
Тези ситуации, когато след всички битки постигнем своята висша точка, когато ни се получи всичко, което сме си замислили и най-накря видиш висшата мъдрост на всички подсъзнателни решения, които сме направили. И яснотата ни осветява като сутрешно слънце, поддаващо се зад хоризонта.
4. Във времена на хаос
Не трябва да се смята, че животът ни е хаотичен, дотогава, докато имаме избор. Случващото се може и да изглежда случайно, но, както всички знаем, видимата реалност често е измамна.
„За този, който не умее да чете, буквите на страницата изглеждат случайно избрани, когато всъщност те са строго подредени“ – Дийпак Чопра.
Значимите за нас съвпадения може да се разглеждат като случайни събития, нямащи никаква връзка, но от гледна точка на зрителя отстрани тези събития имат реална цел и смисъл.
5. По време на размисъл
Виждаме как парченцата пъзел започват да се събират, образувайки красива картина Болка, объркване, борба и победи – всичко това са важни строителни блокчета за формиране на онова, което представляваме днес.
Недовършеното нещо е винаги нещо растящо, изучаващо и преживяващо. И размишлявайки, виждате защо нещо е трябвало да се случи именно така.
„Не можете да съедините точките, гледайки напред; можете да го направите само поглеждайки назад. Затова трябва да вярвате, че точките по някакъв начин се съединяват във вашето бъдеще. Трябва да вярвате в нещо – в своя характер, съдба, живот, карма – каквото ви е удобно. Този подход никога не ме е подвел и промени целия ми живот“ – Стийв Джобс.