Ето защо забравяме за какво сме отишли в другата стая

Със сигурност ви се е случвало да отидете за нещо в другата стая и да забравите защо. Например отивате в кухнята с ясната цел да си направите сандвич, а там забравяте напълно за него. И едва когато се върнете в…

Можете ли да откриете втория дуелист?

Не са били чак толкова отдавна времената, когато мъжете са участвали в дуели, за да защитят своята чест. И съществували специални правила, по които се провеждали тези битки. Предлагаме ви да разгледате една картинка, където един от дуелистите се е…

Вълка от „Ну, погоди!“ или Вълк-007

Днес гледах „Ну, погоди“ и се замислих за всичко, което направи Вълка при гонитбата му със Заека… Просто го гледах как се държи. По мои сметки, в първите серии е между 20-25 години. Вероятно е служил в армията. При това…

Какво е демокрация или 10 души на необитаем остров

Какво е деспотизъм? 10 души попадат на необитаем остров. Един, по-умен и по-силен, се обявява за Върховен Вожд, след което изяжда всички останали по график. Останалите не смеят да гъкнат – страх ги е, но се надяват, че спасителният кораб…

Тя лежеше гола…

Навън се заздрачаваше. Те лежеше по гръб напълно гола. В последните вечерни лъчи бледата ú гръд се озаряваше в розов цвят. Повдигнатите, почти свити крака, сякаш обидени един на друг, се раздвижиха и погледнаха на различни страни.  Капитан Иванов, облякъл…

Какви ползи е донесла чумата на човечеството

Чумната пръчица. Кой би могъл да си помисли, че този микроскопичен организъм, пренасян от заразени бълхи, може да се превърне в революция за човечеството? Когато в средата на XIV век „Черната смърт“ покосява десетки милиони души, европейците си мислели, че…

Странен въпрос от събеседване за работа

Днес бях на събеседване за длъжността заместник директор. Попълвах анкета. Там попаднах на въпроса: „Представете си, че сте елф. Гонят Ви злите орки. Имате в себе си лък и стрели, стреляте отлично с лук и сте способни с един изстрел…

Ето защо никога не сме виждали малките на гълъбите

Във всеки град живеят гълъби и просто е невъзможно да не ги забележиш: пъргави и пъстри те отдавана са станали пълноправни жители на градовете. Но да бъдем честни: можете ли да си спомните как изглеждат птиченцата на гълъбите? Виждали ли…

Хитлер и Сатаната

Може би сте чували за легендата, че през 1932 година Хитлер подписва договор със Сатаната, скрепен с кръв. Сатаната щял да даде на бъдещия лидер на Германия абсолютна власт, която той да използва, сеейки зло. В замяна Хитлер се съгласил…

Заблудите, в които вярваме от години

Случвало ви се е в детството си да бъдете убедени в някой факт, а едва после да научите, че през всичките тези години сте се заблуждавали? Събрахме най-интересните и неочаквани заблуждения, които са си споделяли хора един на друг в…

Защо много съвпадения изобщо не са случайни

Със сигурност всеки човек поне веднъж в живота си е имал ситуация, в която просто не може да си обясни дадено съвпадение. Например изведнъж решавате да се обадите на стар приятел, а след секунди той ви позвънява сам. Или случайно…

Преподавател устроил цяло шоу напук на студентите си

Сред студентите действа правило: ако преподавателят не дойде 15 минути след началото на занятието, то могат смело да си ходят. Ами ако при преподавателя не дойдат студентите? Какво да прави той в тази ситуация? Ще ви разкажем доста забавната история…

От Франция ли е френската целувка?

Щом целувката е френска, това значи ли, че е измислена във Франция? Съвсем не. Хората, естествено, са се целували с език още от времената, когато Франция изобщо не е съществувала, а на нейно място живеели малобройни келтски племена. Споменаване на…

Инспектор Варник: кино звезда в опасност

Инспектор Варник играел голф в двора на хотела, когато от една от стаите се разнесъл изстрел. С няколко скока инспекторът се озовал на балкона на първия етаж и решително натиснал полуотворената врата на терасата. – Помощ, убиват ме! – извикала…

Особености на националните приказки

Българската приказка – доброто побеждава злото. В еврейските приказки доброто винаги продава злото… или пък го купува. Холандската приказка – доброто първо пуши, а после тъпо се смее над злото. В немските приказки накрая доброто грубо изнасилва злото. В индийските…

Нестандартна логика при решаване на задача

Какво се случва, когато програмистите не си намерят работа по специалността? Ето този въпрос ме осени, когато бях на командировка в един славен провинциален град. А сега – по същество: С една приятелка седяхме в местно кафене. Поръчахме си две кафета.…

Най-кратката версия на „Дядо вади ряпа“

Всички знаем народната приказка „Дядо вади ряпа“, която е нагледно доказателство, че съединението наистина прави силата. Ето коя е най-кратката нейна версия: – Ъ. – Ъ-ъ. – Ъ-ъ-ъ. – Ъ-ъ-ъ-ъ. – Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ. – Чпок!

Да паркираш маратонките и още забавни поговорки от света

Ето един истински десерт за онези, които обичат да научават фразеологизми, поговорки и идиоми от цял свят. А това наистина е интересно занимание. Първо, защото можем да почерпим от мъдростта и остроумието на различните народи, второ, много от тях наистина…

13-ят билет: алгоритъм за взимане изпит

Ако нямате време, не разбирате материята или пък не ви се учи, можете да пробвате да си вземете изпита чрез метода на „13-ят билет“. Ето какво представлява той: 1. Научете отговора на билета под номер 13. 2. Преди „събитието“ се…

Защо повечето хора са десничари

Учените отговорили на този въпрос, изучавайки останките на зъби на човек, живял преди повече от милион години. Според статистическите изследвания, 90 % от хората са десноръки. Но едва наскоро се появи сведение, че „десничарството“ е свидетелство за важни еволюционни промени.…

Как да спасим възрастните хора от мошениците

Най-честите жертви на мошениците са възрастните хора. Те са доверчиви, не са свикнали да са нащрек и, най-важното, знаят много малко за съвременните методи на измамниците от нас, постоянните интернет посетители. Затова сме ви подготвили една инструкция как да подготвите…

Коварният план…

Сутрин. Седим със съпругата ми в кухнята, закусваме. Доста изненадващо, но не закъсняваме за работа. Видимо, това се отразява на философското настроение на жена ми. Отхапвайки поредно парче сладкиш и с доза мечтателност в погледа, тя изрича: – А какво ще…

Каква е разликата между цар, крал и император?

През 1204 година от името на папа Инокентий III цар Калоян е провъзгласен за крал, като в замяна признава върховенството на католическата църква. Каква е разликата между „цар“ и „император“ и защо нашите владетели, например, не се наричали „крале“? В…

Еволюция на икономията

Започнах да икономисвам веднага, щом уродливата сянка на кризата се показа на хоризонта. Още преди премиерът да е казал „Няма от какво да се безпокоим“, а аз вече бях готов и икономисвах от всичко. Анализаторите още не бяха казали и…