
Човешкият мозък е способен да решава изключително сложни задачи, затова го сравняват със супер компютър. Но какво би било, ако компютърът започне да споделя с околните вашата конфиденциална информация?
Събрахме 10 примера как мозъкът влияе на нашето поведение и разкрива тайни – дори такива, за които сами не се досещаме:
Ако постоянно искате да гледате към човек, който ви е симпатичен това значи… че на мозъка ви му се струва, че е пропуснал някой важен детайл в неговата/нейната външност.
Ако често губите в спор… то е напълно възможно да сте човек с необичайно развит интелекти да сте склонен да анализирате всяка информация. В спора си правите преоценка, разбирате, че вероятно не сте изучили всички аспекти идеално и затова започвате да се съмнявате в своите знания.
По-слабо интелектуалните хора не са способни на подобен самоанализ и са излишно самоуверени, приемайки своите погрешни съждения за истина.
Ако реагирате остро на критика, значи… сте неуверен в себе си човек. Критиката за вас е по-важна от похвалата, защото тя потвърждава всичките недостатъци, които си приписвате.
Мозъкът възприема отрицателната оценка от вашите постъпки като нетипична ситуация, която носи заплаха и започва да изработва хормона на стреса кортизол.
Ако имате нечетлив почерк, значи… мозъкът ви работи по-бързо, отколкото ръцете ви. Скоростта на мисленето ви не позволява да изразходвате време за запазване на старателността в писането.
Ако не може да се отървете от някой вреден навик, то… вие сте достатъчно мързелив човек и с помощта на този навик мозъкът ви се опитва да си почива и да работи с намалени усилия, защото при повторение на някое заучено действие се изразходва по-малко енергия.
Ето защо всяко повтарящо се действие мозъкът се опитва да превърне в навик.
Ако сте забравили къде сте искали да отидете или какво да направите, значи… в момента неосъзнато преживявате или мислите върху друг напълно различен проблем.
Ако мозъкът е зает с решаването няколко задачи, може да се стигне до бъгване и едната информация да измести другата, тъй като обемът на краткосрочната памет съвсем не е голям.
Ако в бързината не можете да откриете вещите, които стоят на видно място, значи… виждате по-бързо, отколкото мислите, и вашият мозък не успява да обработи информацията, която получава от очите.
Причината за това е нервно напрежение, в което мозъкът не успява направи анализ на зрителната информация.
Ако сънувате неща, които сте правили през деня, значи… твърде много време прекарвате в еднообразна работа.
Мозъкът възприема подобна работа като обучение и ще провежда обработка на знанията по време на сън, като по този начин затвърждава получения от тях опит.
Ако ви е трудно да си спомните името на човек, дори като сте го познали по лице, това значи… че вие сте чиста проба визуал.
При запознанство с човек получаваме много информация и мозъкът запомня това, което му е по-лесно – така той пести енергия, във вашия случай за запомняне на зрителната информация мозъкът трябва да изразходва по-малко усилия.
Ако ви прилошава по време на път, то… вашият организъм си мисли, че са го отровили.
Мускулите подават сигнал, че сме неподвижни, очите показват, че наоколо няма движение, а вестибуларният апарат усеща движение. Тези противоречиви сигнали мозъкът възприема като отравяне, затова започва да ни става лошо.