Хроничното безпокойство много предсказуемо води до излишък на адреналин и кортизол, които пречат на изработването на естествените клетки-убийци (белите кръвни телца), които са основната „армия“ на вашия организъм за борба с рака.
Емоциите са тясно свързани с общото физическо здраве. Когато нашият разум страда, тялото страда заедно с него, при това толкова, че дори не подозираме. Тревогата и депресията водят до това, че организмът се уморяват и започва в буквалния смисъл да отслабва, а имунната система прави забележим срив.
Освен това, отрицателните емоции могат да навредят още повече. Учените разгледат негативите като причина за злокачествените образования.
Ракът винаги е била „изключително медицинска“ болест и с нея винаги сме се борили с помощта на лекарства и операции, но сега учените вече доказват, че ракът може да се „подхранва“ и от отрицателни емоции. Това на свой ред означава, че положителните емоции могат да ни доведат до пътя на изцелението.
Как негативното влияе върху развитието на ракови заболявания?
Изследвания от преди две десетилетия показали, че развитието на рака може да бъде предизвикано от негатични чувства, като чувството за „непростено“ е една от водещите емоции. Умението да прощаваш е наистина пряко свързано с нашето психическо и физическо здраве.
Лекуването на емоционалните рани е толкова важно при лечението на рака, колкото и лечението на физическите.
Доказателствата за емоционалната обвързаност като причина за развитието на рак, така и методите за неговото лечение, довели до така наречената „терапия на прошка“.
Шри изследването на пациенти с такива заболявания се оказало, че 60 % от тях имат проблеми именно с прощаването, тоест имат емоционална преграда, което не им дава да простят на онези хора, които са им причинили болка. Половината от тези пациенти били с тежи случаи на заболяване.
Възможността да се избавите от гнева и омразата като резултат от това, че не можете да прощавате, означава, че вашето тяло няма да става жертва на хронично безпокойство. И това не е само при онкологичните заболявания.
Изследване показало, че жените, преживели емоционално насилие, а след това задействали прошката като форма на изцеление, е по-малко вероятно да пострадат от посттравматично стресово разстройство, депресия и тревога.
С други думи, прошката може да бъде и начин хората да се справят с всички видове болести, както психически, така и физически. Този процес започва със себеприемане, което ви позволява да се освободите от целия този сдържан гняв по отношение на този, който ви е причинил болка в миналото.
Щом успеете да се съсредоточите върху себе си, вече няма да сте силно в плен на негативните емоции. Но да се научиш да прощаваш не е лесен процес! Въпреки това, независимо от трудностите, това ще значи, че вие ще станете по-здрави и по-щастливи. Прошката е необходима първо на вас, а не на другия човек.
Прошката е възможност да се избавите от негативното вътре във вас, а неговото наличие може да ви разболее, ако не го преодолеете и не го замените с положителни емоции.