Великият виенски класик станал опитно зайче за учените през XXI век. Изучавайки въздействието на музиката на Моцарт върху човека, хората на науката твърдят, че тя има удивителен ефект:
Какво прави с нашето съзнание „слънчевия гений“?
Вофлганг Амадеус Моцарт започнал музикалното си образование много рано и едва на четири години бъдещият гений правил първите си композиторски наброски.
Баща му държал момчето изкъсо: желязна дисциплина, постоянни занимания и активна концертна дейност от петгодишен. Леополд Моцарт искал синът му да стане композитор, а според обичаите на онова време музикант можел да стане композитор едва след като бивал признат за изпълнител-виртуоз.
Малкият Моцарт бил признат за виртуоз още преди юношеска възраст. Макар това да му струвало големи усилия: многочасовите концерти пред благородниците много изчерпвали малкия музикант.
Веднъж след представление пред императрица Мария Тереза Можарт легнал с треска, тялото му се покрило с червен обрив – това била скарлатина. Благодарение на усилията на императорския лекар момчето успяло да оздравее.
Моцарт пътешествал много, давал много концерти и се „скитал“ по кралските дворове на Европа в търсене на постоянно място. Постоянните неудобства, пътните трудности и липсата на стабилност – всичко това трябвало да изтърпи младият композитор.
Въпреки това, неговите съвременници отбелязват лесния му характер, веселия нрав и любовта към шегите и майтапите. Моцарт обожавал различните светски приеми, маскарадите, обичал да танцува и да прекарва весело времето си.
Несъмнено, това дало отражение и в музиката на композитора. Музиката му била наситена с обертони във високите честоти – от три хиляди до осем хиляди херца. Точно тази особеност оставя у слушателя усещането за „лъчезарност“, пролет и слънце.
Експериментите с музиката
Първите опити с музиката на Моцарт били проведени върху плъхове. Два месеца животните слушали едно и също произведение по 12 часа на ден. Плъховете-меломани изведнъж станали по-умни от своите събратя и можели да пробягат през лабиринт по-бързо и правели по-малко грешки в процеса на пътя.
Първите моцартови експерименти върху хора също завършили с интересни открития.
Само произведенията на Моцарт активирали сред тестваните цялата кора на главния мозък
Според учените, които наблюдавали този процес, цялата глава на човек започвала да свети по време на слушането на Моцарт. Учените смятат, че точно в музката на Моцарт се среща неповторимо явление – уникален ритъм, който е „съзвучен“ с ритъма на нашата нервна система.
Музиката на Моцарт може да предизвика такъв резонанс в кората на главния мозък, който ще се колебае с честотата на нашата нервна система – 20-30 секунди.
След като анализи честотните характеристики на другите класически композитори, а също и на попмузиката през различните години, учените съставили таблица къде най-често се среща това съчетание на вълни в рамките на 20-30 секунди. И именно Моцарт се оказал първи в списъка.