
„Разбра ли какво е направила вчера на работа…“, „Вкусът ú за дрехи е ужасен“, „Всъщност той само си мисли, че разбира нещо!“ – поне веднъж в живота си всеки от нас е чувал подобни реплики. Ние самите нямаме нищо против да обсъждаме колегите и приятелите. Хората обожават да клюкарстват. Изследванията показват: около 80 % от нашите разговори обсъждат другите и техните навици.
Защо толкова обичаме клюките?
Психолозите разкриват, че мотивът за това е стремежът на човек да опрости процеса на създаване на социални контакти.
• Антипатията, споделяна от събеседниците, ги свързва далеч по-силно от общите симпатии и интереси.
• Хората чувстват определено вълнение, когато разгласяват конфиденциална информация за другите.
• Съществуват клюкари, които получават удоволствие от чуждите неуспехи и гафове и мислено прокарват паралел между себе си и другите.
Как да спрем това?
Изглежда, че сплетните са навсякъде и е трудно да ги избегнем. Но психолозите открили простичка реплика, която може да спре интриганта. Когато някой направи опит да ви въвлече в негативен разговор за друг човек, просто задайте въпроса:
„Защо ми казваш това?“
Проста реплика, нали? И много ефективна Първо, въпросът ще разсея всеки користен мотив на клюкарят. Второ, репликата ще накара клюкарят да разбере, че не сте заинтересовани от съучастие и ще загуби интерес към вас като събеседник.
Клюките изобщо не са безобидни. Разнасянето на сплетни или лъжи може да се отрази негативно и на емоционалното здраве на човек, и на неговата репутация. Важно е да разберете, че когато клюкарствате, вие вредите, пряко или косвено.
И другия път, когато някой се опита да ви въвлече в интрига, си припомнете, че простичката фраза „Защо ми казваш това?“ може да спре пороя грозни слухове.