Откъде се сдобивате с месо, яйца, мляко? От супермаркета или от проверен фермер? Цените ли качеството, свежестта и, разбира се, правилното хранене? Преди да се потопим в размисли за обработеното месо нека уточним неговото определение. Думата „обработено“ включва всяка модификация на прясно месо чрез осоляване, подслаждане, консервиране или топлинна обработка при висока температура. С други думи, надениците, кренвиршите, шунката са обработено месо.
Еволюция на храненето
Само малко статистика: през 1950-те години средното ниво на затлъстяване при възрастните било само 10%. През 2015 година тази цифра нараснала до 35%. Естествено, не трябва да обвинява за това само обработената храна. Има и други фактори: по-големи порции, стрес, фаст-фуд – всички те носят отговорност за епидемичното затлъстяване.
Няма ли търсене, няма предлагане и производителите на хранителни продукти активно доставят на масата ни някои от най-лошите продукти, които може да си представите.
Какво е това „обработено месо“?
Хранителната обработка е модификация на естествен хранителен продукт и тя включва осоляване, консервиране, ферментация и опушване.
Практически всички обработени месни продукти включват захар и химични съставки. За сравнение: необработеното месо се нарязва на порции и при необходимост се замразява за по-нататъшна употреба без добавки или консерванти.
Защо обработеното месо е толкова вредно?
Обработените месни продукти са вредни по много причини, като най-значимите фактори могат да бъдат добавките и обработката при висока температура.
Изследванията показва, че употребата на такива продукти повишава риска от множество заболявания, включително хронична обструктивна белодробна болест, рак на стомаха, хипертония и сърдечни заболявания.
В изследване от 2008 година учените отбелязват, че рискът сред редовните любители на обработено месо е от 20% до 50% е по-голям в сравнение с консуматорите на естествено месо.
Съществуват няколко хипотези, които имат за цел да обяснят взаимовръзката между рака и обработеното месо:
-порцион с високо съдържание на мазнини може да способства канцерогенеза (разпространение на ракови клетки) заради резистентност към инсулин или жлъчни киселини.
– приготвянето на месо при много висока температура предизвиква образуването на канцерогенни съединения.
– канцерогенните съединения се формират напълно естествено и бързо в обработеното месо.
Връзката между колекторалния рак и консумацията на обработено месо е толкова очевидна, че Световната здравна организация (СЗО) вече идентифицира обработеното месо като „канцероген от 1 група“ , наред с цигарите и химичните бои.
Препоръки и изводи
Вашата храна може да бъде както безопасен и мощен метод за лечение на организма, така и бавен вид отрова. Най-добрият вариант е пълен отказ от обработено месо.
Заменете го с прясно пилешко, бобови растения, яйца, риба или леща. Те са отличен източник на протеин без риск за здравето. Може да опитате и други вегетариански продукти като фалафел, тофу, зеленчукова лазаня.
Поддържането на нормално тегло, физическите упражнения и употребата на повече фибри и пълнозърнести храни съществено намаляват развитието на колоректален рак.
Ако мисълта за отказ от любимите ви наденички или пиле на грил ви хвърлят в ужас, се успокойте и си припомнете старата мъдрост „Всичко хубаво с мярка“.
Тези, които не могат да живеят без обработено месо, могат да бъдат посъветвани: направете голяма услуга на себе си (и своето здраве), като започнете да се отказвате от този навик. Освен това помислете над варианта за постоянна употреба на здравословно и натурално месо.