
Светът е пълен с традиции, които изглеждат странни. Днес решихме да разберем защо мивките в Англия имат два крана:
Причина № 1. Историческа
По-голямата част от британския жилищен фонд се отнася към XIX и началото на XX век – време, в което все още е нямало смесители и съвременни клапани. Някои от жилищата са още по-стари – едно от последствията да живееш в част от света, където има малко земетресения.
Когато била въведена вътрешната санитарна техника, било започнато с проста ситема, прокарваща студена вода директно от мрежата в кухнята. Вече по-късно, отделно, била добавена горещата вода – следователно, била създадена двойна система.
Причина № 2. Спазване на закона
В Англия има закон, съгласно който се забранява да се смесва топла и студена вода от бойлера. Така е, защото в страната няма централно отопление и във всеки дом там има газов бойлер.
По-рано, задължителна част от бойлера била специален резервоар. Водата можело да застои, резервоарът да ръждяса, което правело водата негодна за пиене. Тази вода лесно можело да се зарази. Но това не спирало много хора и затова бил въведен закон, забраняващ смесването на студена вода, годна за пиене, и топла, от резервоара.
Причина № 3. Спазване на традициите
Англичаните не си мият ръцете под течаща вода. За начало те слагат тапа в мивката, напълват я с вода и си мият ръцете със сапун. След това вадят тапата и си избърсват ръцете с кърпа. При това не си ги изплакват. По същия начин мият и чиниите без изплакване, а директно ги пращат в сушилнята.
Причина № 4. Икономичният подход
При използване на два отделни крана цялата вода се смесва в мивката в нужното количеттво и в нея се мият ръцете. По този начин се изразходва само изпозлваната вода. При наличието на смесител човек отваря крановете, подбирайки нужната температура и едва след това започва да си мие ръцете, като така разходът на вода е далеч по-голям.